Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
124 posty 2994 komentarze

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja. Hobby to ogródek warzywny i kwiatowy. Robię też pyszny chłodnik na bazie własnych warzyw.

Miłość i krew na Bliskim Wschodzie.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Agenci FBI aresztowali w środę 53-letnią weterankę armii USA , Marię Bell w jej domu w Hopatcong w stanie Nowy Jork.

Bell miała wykupione na ten dzień  bilety na podróż do Turcji przez Egipt. To już drugi raz, kiedy FBI przeszkodziło jej w planach podróży do Turcji w okolicach Święta Dziękczynienia. W 2018 roku planowała lecieć z Nowego Jorku do Stambułu w "czarny piątek", ale odmówiono jej wejścia na pokład po tym, jak  agenci federalni przeprowadzili z nią wywiad na lotnisku. A mianowicie Pani Bell podczas swojej podróży planowała spotkać się z mężczyzną, który przedstawił się jako człowiek Hay'at Tahrir al-Sham, członek grupy terrorystycznej kierowanej przez założyciela Frontu al-Nusra i złożonej z weteranów Al-Kaidy. Maria Bell wysłała mężczyźnie 3150 dolarów w 18 ratach aż do dnia poprzedzającego Święto Dziękczynienia w 2018 roku, wykorzystując pośredników aby ukryć zamierzonego, prawdziwego odbiorcę.
 
Wzburzenie międzynarodowe sfer naukowych spowodowała informacja jaki los spotkał jednego z uczonych Iranu. A mianowicie  Mohsen Fakhrizadeh postrzegany jako siła stojąca za irańskim programem broni jądrowej, nie żyje. Doniesienia medialne 27.11. podają, że zginął w ataku kiedy jego samochód został ostrzelany. Na Bliskim Wschodzie dalej jest wojna.
 
Parę dni temu, w wielkiej tajemnicy premier Izraela Natanjahu poleciał na południe Półwyspu Arabskiego na tajemnicze spotkanie z szefem rządu Królestwa Arabii Saudyjskiej księciem  Mohammed'em bin Salman, w obecności sekretarza stanu, Pompeo. Spotkanie było o tyle ciekawe, że książe się do spotkania nie przyznaje, ale informacja dyskretna wyszła od strony Izraela, jako, że być może to spotkanie było historyczne. Izrael powoli zawiera układy z poszególntmi arabskimi emiratami. Arabia konkurując o miejsce lidera z Iranem na Bliskim Wschodzie, zwiększa swoją siłę mają po swojej stronie Izrael.
 
Zarówno administracja Obamy, jak i Trumpa dążyły do ​​poprawy współpracy strategicznej między USA a Turcją, ale bez większego sukcesu. Dla administracji Bidena gwiazdy mogą być ustawione w jednej linii, aby to zadziałało. Plany prezydenta Trumpa dotyczące wycofania sił amerykańskich w Afganistanie przyciągnęły największą uwagę, chce on również zredukować siły w Iraku i Somalii. Ograniczenie obecność amerykańskich lotniskowców we wschodniej części Morza Śródziemnego pozwala na szersze gesty Turcji, która od 2017 roku utworzyła szereg baz na całym Bliskim Wschodzie, w tym w Somalii i Libii, jednocześnie zwiększając swoją obecność w swojej bazie w Katarze. -
 
Rosja, kluczowy gracz w Syrii i Libii, podpisała w tym miesiącu porozumienie z Sudanem w sprawie utworzenia morskiego centrum logistycznego. Podczas gdy administracja Bidena z pewnością powstrzyma tempo wycofywania się USA z Bliskiego Wschodu, nowa administracja będzie musiała pójść o krok dalej, dając do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone nie mają zamiaru odchodzić od region.
 
Tymczasem Erdogan wezwał na dywanik ambasadorów Niemiec i Włoch, bo te kraje próbują rewidować tureckie okręty dowożące broń dla Libii.
W Libii są dwie siły, które przeważnie ze sobą walczą, ale  czasem zawieszają zawieszają walkę zbrojną. Z jednej strony jest rząd w Tripolisie, popierany przez Zachód, z drugiej Libijska Armia Narodowa, którą dowodzi generał Khalifa Haftar a jego z kolei popierają kraje arabskie. Z tym generałem jest taka sprawa, że on kiedyś próbował zorganizować rebelię przeciwko Kadafiemu. Jak powstanie się nie powiodło, to Haftar uciekł do USA. Tam przesiedział lat dwadzieścia i teraz walczy w Libii z siłami popieranymi przez USA. A on sam ma poparcie Putina co zostało potwierdzone parę dni temu w ONZ, gdzie Rosja sprzeciwiła się wpisaniu jego organizacji na listę terrorystów.
 
Prezydent Trump ostatnie dni swojej prezydentury wykorzystuje na ułaskawianie skazanych amerykańskimi wyrokami. Zaczęło się od ułaskawienia indyka przed Świętem Dziękczynienia , a potem ułaskawił byłego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna. Starania są prowadzone o ułaskawienie Juliana Assange i Edwarda Snowden. Głosy w sprawie:„Synowie Juliana, Max i Gabriel. Potrzebują swojego ojca. Nasza rodzina musi znowu być cała  „Błagam, przyprowadź go do domu na Boże Narodzenie”
 

 

KOMENTARZE

 • Prezydent Turcji jeszcze się nie rozliczył z rakiet jakie kupuje
  z Rosji, a już zaczyna następny problem. Podobno chce kupić rosyjską szczepionkę.
  A ta szczepionka ma powodzenie u Hindusów, kupili prawo do jej produkcji. A oprócz tego zainteresowane są Węgry i Brazylia.
  https://tass.com/world/1228807
 • Do któregoś tam stycznia 2021
  znawcy tematu odradzają samolotowe rejsy na Bliski Wschód i okolice.
  Istnieje uzasadniona obawa że Tramp zechce jakimś mocnym akordem np zbombardowaniem irańskiej elektrowni atomowej,zakończyć swą prezydenturę. Pociągnęłoby to za sobą stanowczą reakcję Iranu co mogłoby w istotny sposób zagrozić bezpieczeństwu pasażerskich przelotów.
  Więc kogo nic nie pili niech siedzi na dupie w domu -tak radzą znawcy bliskowschodniej tematyki.
 • @ikulalibal 20:23:26 Wygląda na to , że Trump żywi sympatię
  do Bidena, bo następcy zwalą wszystko na niego. Biden z czystą kartą zacznie prezydenturę, a Trumpa rządy wszyscy będą wspominać jak okres wielkich awantur.
 • Nie można ułaskawić kogoś kto nie został przez sąd skazany.
  Ani Snowden ani Assange nie są jak wiemy przez sądy w usa czy w Australii skazani.

  Jedynie co może usa zrobić to wycofać nakaz aresztowania i prośbę o ekstradycję.

  Pozdr. :)
 • Takie absurdy to tylko w Polin
  Absurdem jest że duda ułaskawił nie zgodnie z prawem kandydata na ministra oskarżonego a nie już skazanego prawomocnym wyrokiem. Ale czemu mamy my się dziwić ?

  Całe to polin to nie ma nic wspólnego z praworządnością i uczciwoscią. !
 • @Monaco 22:50:18 No dobrze, może nie chodzi o ułaskawienie
  ale chodzi o "zdjęcie klątwy". ;)
 • @Anna-PK
  Coś pod pazurkami jest . Dla przypomnienia Bejrut : https://www.youtube.com/watch?v=BOsqbb4xE_A Salute 5*.
 • @Anna-PK 18:27:52
  "Prezydent Turcji jeszcze się nie rozliczył z rakiet jakie kupuje
  z Rosji, a już zaczyna następny problem."

  A to jest problem dla...? Rosji? Turcji? USA? A tak. Ci to dopiero mają ze wszystkim problemy.

  Ps.

  O! Mogę komentować ;-P
  Uprzejme pogłaskania dla Mai :-)
 • @Repsol 23:57:00
  Dzięki za link.
  Ukłony

OSTATNIE POSTY

więcej
 • ŚWIAT

  Między Wschodem a Zachodem

  Polityka USA budowniczego światowej demokracji, znalazły się w demokratycznym kryzysie. Ostatnie i nawet te poprzednie wybory wzbudzają wątpliwości wśród amerykańskiego społeczeństwa i powodują tlenie się nieufności do amerykańskich władz. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  "Wszystko płynie..."

  Wkład do dyskusji p. Wojtasa. Historia świata nakłada się warstwami, jedna warstwa na drugą, zmnieniają się też ludzie; umierają stare pokolenia i rodzą się nowe. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Wierszowanie

  Aby było bardziej miło, aby lepiej nam się żyło, drodzy Panowie, drogie Panie, zaczynamy rymowanie. (Tekst nikomu jest nieznany, tylko wczoraj napisany) czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031