Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
124 posty 2994 komentarze

Polityka globalna

Anna-PK - Żona, matka, właścicielka psa o imieniu Maja. Hobby to ogródek warzywny i kwiatowy. Robię też pyszny chłodnik na bazie własnych warzyw.

Polityka zagraniczna Joe Bidena i Rosja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Autor: Dmitri Trenin, dyrektor Carnegie Moscow Centre, jest pracownikiem centrum od czasu jego powstania. Jest także przewodniczącym Rady Naukowej oraz Programu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Na zdjęciu Biden i Gromyko 1988 rok. TASS

 
 

Biden nazywa Rosję największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych i postrzega politykę Moskwy jako mającą na celu wewnętrzne osłabienie krajów zachodnich; podważanie jedności takich instytucji jak NATO i Unia Europejska i podważanie liberalnego porządku świata.  Joe Biden powiedział w 2011 roku, że spojrzał Putinowi w oczy i stwierdził, że nie ma duszy, odpowiedź Władimira Putina brzmiała: „Rozumiemy się nawzajem”.
Biden został wybrany na czterdziestego szóstego prezydenta Stanów Zjednoczonych, a Putinowi pozwolono  na mocy ostatnich zmian Konstytucji FR pozostać na Kremlu do 2036 r., a to zapowiada się jako jeden z najzimniejszych osobistych relacji między przywódcami USA i Rosji.

 
Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, prezydenta elekta Bidena często porównuje się ją w Rosji do jego byłego szefa Baracka Obamy.  Zapewne  wielu ludzi  przyszłej administracji  zajmie najwyższe stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, departamentach stanu i obrony oraz misji USA ONZ  będą  byłymi członkami administracji Obamy, ale doświadczenie Bidena w zakresie polityki zagranicznej sięga znacznie dalej.

 
Dla siedemdziesięcioośmiolatka zimna wojna nie jest czymś, czego nauczył się z książek, jak Obama, ale czymś, przez co przeżył. Wybrany do Senatu USA w 1972 r., Biden odwiedził Moskwę w 1979 r., Kiedy podpisano źle oceniany traktat SALT-2, a następnie ponownie prawie dziesięć lat później, tuż po podpisaniu umowy INF, którą Donald Trump anulował w zeszłym roku . Zdjęcie zrobione podczas ostatniej podróży Bidena z Andriejem Gromyką, patriarchą radzieckiej dyplomacji, który był wówczas nominalną głową państwa ZSRR, stało się wielkim hitem w rosyjskich mediach społecznościowych . Na tym polega zasadnicza różnica między Bidenem a Obamą  jeśli chodzi o Rosję: dla Bidena obecna konfrontacja z Moskwą jest postscriptum do zimnej wojny. Podobnie jak sama zimną wojnę, zakłada, że muszą ją wygrać Stany Zjednoczone.

 
Oczywiście Biden nie łączy całkowicie Rosji ze Związkiem Radzieckim. Jako senator Stanów Zjednoczonych, wieloletni przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i  wiceprezydent USA, od prawie pół wieku jest blisko zaangażowany w sprawy światowe. Jednak mimo, że Biden uznaje Chiny za największego konkurenta Ameryki, nazywa Rosję największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych. Chociaż opisuje Rosję jako kraj w ogromnym upadku, gospodarkę opartą na ropie i drugorzędną potęgę militarną, niezdolną do konkurowania z Zachodem, obarczoną depresyjną demografią i kleptokratycznym reżimem kierowanym przez zbirów z KGB, ciągle uważa politykę Moskwy za mającą na celu wewnętrzne osłabienie krajów zachodnich. Przypisuje Rosji  podważanie jedności takich instytucji jak NATO i Unia Europejska oraz podważanie liberalnego porządku świata. Widzi coraz bardziej odwetową, agresywną Rosję, która wychodzi z walki poza obszar byłego Związku Radzieckiego i zbliża się do Chin.

 
Jednak Biden nie uważa, że ​​podjęta pod koniec zimnej wojny próba integracji Rosji z systemem zdominowanym przez Stany Zjednoczone była błędem. Odrzuca wszelkie przekonania, że ​​niepowodzenie tych wysiłków było wynikiem rozszerzenia NATO na wschód: jego zdaniem rosyjskiej paranoi nie należy tolerować. Problem według niego, problem polegał raczej na przejęciu państwa rosyjskiego przez jego służby bezpieczeństwa. Jednak Biden nie rezygnuje z Rosji. Być może w latach 2011–2012 nie udało się obalenie Putina w stylu arabskiej wiosny, ale Biden ma nadzieję, że w przyszłości pojawią się nowe możliwości. Tak więc, zdaniem Bidena, Rosji nie należy osaczać: po pierwsze, uczyniłoby to zbyt niebezpieczną dla Stanów Zjednoczonych; po drugie, jedyną rzeczą, która utrzymuje Putina u władzy, jest nacjonalizm i antyamerykanizm. W końcu Rosja wróci do zmysłów, porzuci politykę Putina i uzna, że ​​ może się odbudować tylko  zaangażując się z Zachódem.

 
Taka konkluzja daje wgląd w przyszłą politykę Bidena wobec Rosji i sugeruje, że polityka ta będzie polegała na lepszej koordynacji działań agencji rządowych USA związanych z Rosją; organizowanie cyberofensy przeciwko Rosji; konsolidacja sojuszy i partnerów  z USA; wywieranie presji na Rosję i zmuszanie jej do zapłacenia bardzo wysokiej ceny za swoje działania. Będzie także konstruować konflikty nie jako konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Rosją, ale między rosyjską kleptokracją i oligarchią z jednej strony a narodem rosyjskim z drugiej.  Ameryka wspiera rosyjskie „podziemne społeczeństwo obywatelskie”. Głównym narzędziem tego podejścia, będzie polityka obnażanie rosyjskiej oficjalnej korupcji poprzez przecieki, wymienienie i zawstydzenie sprawców oraz dyskredytowanie Kremla w oczach zwykłych Rosjan.

 
Oprócz poszerzenia linii frontu konfrontacji amerykańsko-rosyjskiej o demokrację i prawa człowieka, Biden może też liczyć na odważniejszą walkę z Rosją w państwach byłego ZSRR, od Ukrainy, Białorusi i Mołdawii po Kaukaz Południowy i Azję Centralną. Biden przez lata ściśle nadzorował politykę Waszyngtonu w rządzie Obamy wobec Ukrainy; ostatnio bardzo głośno popierał białoruską opozycję i bardzo krytycznie oceniał politykę Moskwy wobec Mińska, a także rolę Rosji w Górskim Karabachu. Więcej tarcia między USA a Rosją we wszystkich tych regionach to pewny zakład.

 
Zwycięstwo Bidena zapowiada bardziej skoordynowaną politykę wobec Rosji w ramach sojuszu NATO. W ciągu ostatnich kilku miesięcy stanowisko krajów europejskich wobec Rosji znacznie się zaostrzyło, zbliżając Europę do pozycji Ameryki. Niemcy, niegdyś adwokat Rosji na Zachodzie, stały się głównym krytykiem polityki Kremla w UE i inicjatorem kampanii sankcyjnych wobec Rosji. Z chęci naprawienia przepaści między Waszyngtonem a Berlinem spowodowanej destrukcyjnym zachowaniem Trumpa, Biden może pozwolić Niemcom na samodzielne decydowanie o losie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji.

 Jednak jego własne obawy o zależność energetyczną Europy od Rosji oraz rosnący sprzeciw Kongresu USA wobec jakichkolwiek rosyjskich projektów energetycznych w Europie mogą sprawić, że będzie on kontynuował presję Trumpa na Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2. Kolejną kontynuacją ze strony czterdziestego piątego prezydenta mogłoby być opracowanie i ostateczne rozmieszczenie w Europie amerykańskich systemów rakietowych średniego zasięgu, które miałyby celować w rosyjskie centra dowodzenia i strategiczne aktywa z bardzo bliskiej odległości. Biden popiera kontrolę zbrojeń, w tym przedłużenie nowego traktatu START wynegocjowanego przez administrację Obamy,  zdecydowanie opowiada się za negocjacjami zbrojeniowymi. Patrząc w przyszłość, perspektywa rozmieszczenia amerykańskich INF kilka minut od Moskwy może być jednym z elementów tej pozycji. Strategiczne rozmowy o stabilności z Rosją, jeśli zaczną się na zegarku Bidena, będą równie trudne, jak inne w historii.

 
Zamykaniu szeregów z Europą może towarzyszyć w polityce zagranicznej Bidena mini-odprężenie z Chinami, za którym zależy również Pekinowi. Oba wydarzenia zwiększyłyby presję geopolityczną na Rosję, co doprowadziłoby do dalszego ograniczenia jej opcji polityki zagranicznej. Dla Białego Domu Biden wszystko będzie częścią strategii.
 Wydaje się, że ostatecznym celem jest podważenie nacjonalizmu Putina, zniszczenie bliskiego sojuszu Rosji z Chinami i przywrócenie temu krajowi pozycji pomocnika Zachodu. Zamiast tego, jak jest przedstawiany w rosyjskich mediach - krótko mówiąc, jako niedołężny figurant - Joe Biden jest doświadczonym specjalistą od polityki zagranicznej, myślicielem strategicznym i bezwzględnym graczem. Będzie mu towarzyszyć i wspierać go grupa ambitnych, wyrafinowanych i energicznych pomocników, pragnących pozostawić swój ślad w amerykańskiej polityce zagranicznej - i na świecie. Kadencja Bidena będzie się pokrywać z resztą obecnej kadencji Putina. To właśnie w tym czasie Putin będzie musiał podjąć brzemienną w skutkach decyzję dotyczącą wyborów w 2024 roku, a od teraz do tego czasu wiele się wydarzy. Dobrze, że mistrz Kremla rozumie, z kim będzie miał do czynienia w Białym Domu.

 
Artykuł został sfinansowany z grantu Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. Opinie, ustalenia i wnioski zawarte w niniejszym dokumencie są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają opinie Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych
https://carnegie.ru/commentary/83270
 

KOMENTARZE

 • Mińsk, 20 listopada / TASS /.
  Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że zagraniczne służby wywiadowcze Białorusi i Rosji ujawniły ośrodki amerykańskich agencji wywiadowczych działających w okolicach Warszawy i Kijowa- poinformowała w piątek białoruska agencja informacyjna Biełta.

  „Stany Zjednoczone utworzyły centrum w okolicach Warszawy, a teraz tworzą kolejne koło Kijowem. No cóż, jeśli tylko ja to mówię, ale my razem z Rosjanami - naszym i rosyjskim kontrwywiadem - pracowaliśmy i zauważyliśmy te centra. Nie ma tam ani jednego polskiego wywiadowcy. Polska jest tylko ziemia. Są tam Amerykanie - inteligentni, utalentowani i zdolni ludzie ”- powiedział Łukaszenko odwiedzając Gomselmasz, firmę produkującą maszyny i sprzęt rolniczy.
  https://tass.com/world/1225971
 • @Anna-PK 16:28:07
  Amerykańskie służby absolutnie kontrolują Polskę, co potwierdził właśnie Łukaszenka. I nie należy zakładać, że jakakolwiek Polska bezpieka ma wgląd w to, co robią amerykanie pod Warszawą
 • @zbig71 17:25:08 Ciekawe czy płacą i jeżeli tak, to ile.
  Podobna sytuacja była za czasów prezydenta Kwaśniewskiego z tym CIA w polskim więzieniu, ale wtedy płacili, chyba nawet nieźle. Tortury w USA są zakazane, więc wykorzystano Europę.
  https://amnesty.org.pl/kampanie/uwolnijprawde-o-tajnych-wiezieniach-cia-w-polsce/
  https://www.newsweek.pl/polska/wiezienia-cia-w-polsce-tortury-w-starych-kiejkutach-na-newsweekpl/116grrm
 • Będzie ciekawie
  "Dla siedemdziesięcioośmiolatka zimna wojna nie jest czymś, czego nauczył się z książek, jak Obama, ale czymś, przez co przeżył.
  ... dla Bidena obecna konfrontacja z Moskwą jest postscriptum do zimnej wojny. Podobnie jak sama zimną wojnę, zakłada, że muszą ją wygrać Stany Zjednoczone."

  Frakcja Trumpa to realiści, frakcja Bidena to idealiści żyjący w przeszłości.

  Ta druga frakcja będzie próbować wdrażać przedawnioną politykę w zmienionym świecie. Będzie ciekawie.
 • @Pedant 17:45:40 Bidena popierają think-tanki , które powstały
  w czasie "zimnej wojny" i z tego żyją. A jest ich mnóstwo! Popiera też wojsko, któremu nigdy nie starcza pieniędzy. Pentagon od lat nie może doliczyć się gdzie się pieniądze podziewają. Każde "rozbrojenie", podpisane sojusze, to realne straty.
  Blumberg pisze, że spisano w niebyt $35 bilionów. https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-01-22/pentagon-racks-up-35-trillion-in-accounting-changes-in-one-year
  https://www.politico.com/story/2018/02/05/pentagon-logistics-agency-review-funds-322860

  Kiedyś jakiś generał zeznawał w Kongresie USA jak za 1/2 mld US $ wykształcili w Syrii 50 rebeliantów, uzbroili, a potem oni uciekli do ISIS. ;)
 • @Anna-PK 17:58:54
  "Bidena popierają think-tanki , które powstały
  w czasie "zimnej wojny" i z tego żyją. A jest ich mnóstwo!"

  Nie tylko to. Tacy ludzie nie potrafią zmienić poglądów. Jest idiom "one trick pony" (kucyk co nauczył się jednej sztuczki).

  Jednak gdy taki człowiek odkryje, że jest inaczej, duma go rozpiera i biega wszędzie z rozpostartym pawim ogonem, jaki mądry.
 • @Pedant 18:04:34 Tak, właśnie o to chodzi.
  / Tacy ludzie nie potrafią zmienić poglądów./
  Zmiany poglądów następują bardzo wolno, albo wcale. Tylko zmiana pokoleń powoduje powolne zmiany. W USA ludzie żyją przekonaniem o amerykańskiej wyjątkowości, ale kiedy wybuchła wojna z Irakiem, to amerykańscy młodzi turyści na plecakach naszywali kanadyjski klonowy listek. ;)
  A teraz mają problemy rasowe, a kto temu winien? Putin! ;) I to piszą.

  Made By Putin? A 21st Century Slow-Burn US Civil War
  Dzieło Putina? W 21 wieku wolno się tląca Cywilna Wojna w USA. www.theglobalist.com
 • @Anna-PK 17:34:31
  Chyba 15 mln $ za stanie na świecy, tyle ponoć nasi zgarneli. Wtedy. Jak jest teraz?
 • @zbig71 18:23:31 A kto płacił odszkodowanie po przegranej
  sprawie w sądzie w Hadze? Bardzo mało informacji na ten temat.
 • Obama napisał i publikuje wspomnienia ze swojej prezydentury.
  "Obama Targets Putin In New Memoir, Says Russia 'To Be Feared, Perhaps, But Not Emulated'
  Pisze, że być może Rosji należy się bać, ale nie należy naśladować.

  https://www.rferl.org/a/obama-takes-aim-at-putin-in-new-memoir/30957813.html
 • Mesdia amerykańskie są pessymistyczne.
  "W przypadku Rosji Biden stanie przed szeregiem wyzwań. Jego administracja będzie musiała zmagać się z rosyjską obecnością wojskową na Ukrainie, w Gruzji, w Syrii, w Libii, a teraz w Azerbejdżanie. Rosja prawdopodobnie zbliży się do Chin w najbliższych latach, w miarę narastania napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, co stanowi poważny dylemat strategiczny dla Bidena. Moskwa i Pekin mogą nie być sojusznikami, ale mają wspólny cel, jakim jest zmniejszenie międzynarodowej roli Ameryki i prawdopodobnie będą współpracować, aby zniszczyć Waszyngton."
  https://www.cnn.com/2020/11/20/opinions/joe-biden-vladimir-putin-kimmage-rojansky/index.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+rss%2Fcnn_latest+%28RSS%3A+CNN+-+Most+Recent%29
 • @Anna-PK 21:28:26
  Chyba obecnie Rosja militarnie jest na Krymie, a Krym poprzez referendum jest częścią Federacji Rosyjskiej. Nie wiem jak jest w Gruzji na dzień dzisiejszy, nato.iast prezydent Syrii zaprosił fo swojego kraju wojska FR. Zresztą mają tam bazę morską oczywiście wojskową.
  Natomiast my możemy zmagać się z wojskami pana Bidena.
 • @Anna-PK 18:28:15
  Podatnik. Od tego jest.
  Powinni za wszystko płacić amerykanie bo to od nich wyszła informacja o ,,Talibach w Klewkach,,
 • @zbig71 22:17:59
  "Nie wiem jak jest w Gruzji na dzień dzisiejszy"

  Gruzja jest teraz powiązana z NATO.
 • @Pedant 22:36:55
  //Gruzja jest teraz powiązana z NATO.//
  Tam zaraz z NATO.
  Po prostu znów są pod Turkami.Nie bez powodu powiedziano:"wraca pies do wymiocin swoich a umyta świnia znów tarza się w błocie" .
  Wszystko co w Gruzji w miarę cenne należy do tureckiego biznesu.Ponad w tym miniaturowym państewku są regiony które etnicznie (kulturowo,religijnie,językowo) należą do tureckojęzycznej mniejszości.
  Doszło do tego że ustawy gruzińskiego parlamentu konsultuje się w Turcji.W związku z czym gruziński parlament uchwala wyłącznie to na co zgadza się Ankara https://eadaily.com/ru/news/2020/08/18/kak-u-sebya-doma-ankara-zapretila-narodnyy-prazdnik-v-gruzii

  https://www.youtube.com/watch?v=rHP7hxP3Z_0

  Tak więc gruzińska Gruzja jest już tylko państwem minionym..Tak to już bywa z państwami sezonowymi.
 • @ikulalibal 23:11:22 Z tym NATO to jest taki mały problem.
  Byłe republiki są nieco powiązane z NATO, tj. mogą kupować broń z USA,
  mogą uczestniczyć w wojnach i manewrach, ale NATO do nich się nie przyznaje jak będzie problem. Tak jest z Gruzją, Armenią, Mołdawią, Ukrainą, Azerbejdżanem... Problem jest w tym taki, że nie może być członkiem NATO państwo, które ma konflikt na granicy, albo istnieją jakieś graniczne pretensje z sąsiadami. Taka karma. ;)
 • @Anna-PK
  Salute 5*
 • BIDEN TO HISTORIA. WYBORY W USA SA NIEWAZNE. Wygral TRUMP
  Maszyny liczace glosy pozwalaly wygrac temu kto najwiecej zaplacil firmie Dominion produkujacej te maszyny. Trump zlamal algorytm za pomoca lawiny glosow na niego.
  https://www.infowars.com/posts/video-pennsylvania-state-rep-slams-dominion-for-bailing-on-hearings-why-are-they-hiding-from-us/
 • Bardzo
  dobrze opracowany wpis. 10*!
 • @Casey 01:48:32 Proszę częściej tu zaglądać ze swoim
  wysokimi ocenami. ;)
 • Podsumowanie polityki Bidena.
  Polityka Bidena jest jak w kawale o Mośku i wojnie.
  "
  Mosiek w przypływie patriotyzmu ogłosił Salci że idzie na wojnę, będzie zabijał wrogów... zostanie bohaterem..
  Salcia pyta: Mosiek ale na wojnie i ciebie mogą zabić ...
  Mosiek: ..mnie ? a za co ?
  "
  Biden podobnie z jednej strony krzyczy że Rosja atakuje ingeruje, szpieguje, wtrąca się w wybory... w USA (przy czym dowodów brak)
  a z drugiej strony sam jasno głośno deklaruje że robił i będzie robił wszystko to o co oskarża Rosję... i dowodów a to że tak robi są tysiące.

  To prawdziwe "Mośkowa" moralność... my w Polsce mówimy o moralności Kalego.

  To przerażające jakie prymitywy intelektualne i moralne stanowią "elyty" władzy w USA... a takich prymitywów w USA na szczytach władzy jest dużo więcej.
  To wszystko to skutek chowu wsobnego w systemie mafijno Oligarchicznym..
  W tym systemie "świętych oligarchicznych krów" tych krów jest nie wiele
  a pan Bóg rozum rozdaje losowo .. co skutkuje statystycznym zidioceniem potomków ..którzy jednak zachowują przywileje świętych krów i "przywódców" Narodu.
  W kolejnych pokoleniach pojawia się "nadzwyczajna kasta" nadzwyczajnych idiotów którzy jednak mają władzę, pieniądze...i apetyt na więcej bogactw...a metody ich działania są adekwatne do ich poziomu intelektualnego oraz moralnego.
  Kiedyś to były kasty "błękitno krwiste" dzisiaj to jest wprost mafia żydowska.
 • @staszek kieliszek 00:50:51
  Nie tlumacze tego na jezyk polski bo nie mam czasu ale kupa w USA uderzyla w wentylator. Wygral Trump. Wybory zostaly sfalszowane.
  https://www.infowars.com/posts/the-election-theft-explained-in-4-minutes/
 • Do tych co sprowadzili bandytów z USA do Polski.
  Do Iraku weszli sami niezapraszani... ale to niczego nie zmienia.
  Na co mogą sobie pozwalać systemowo bezkarni decyzją Polskich zdrajców Amerykańskie żołdaki..
  Uwaga drastyczne opisy ...w stylu "Wołyń" (też zapomniany przz Polskich "patriotów" czyli solidaruchów.

  "
  AMERYKAŃSLIE WARTOŚCI !

  Tego dnia w 2005 roku amerykańska piechota morska dokonała masakry 24 nieuzbrojonych irackich cywilów w Haditha. Marines chodzili od domu do domu, wykonując egzekucję mężczyzn, kobiet, dzieci w wieku zaledwie 1 roku oraz 76-letniego mężczyzny na wózku inwalidzkim. Następnie marines oddawali mocz na zwłoki. Żaden z marines nie siedział w więzieniu.
  https://pbs.twimg.com/media/EnOCgkaWMAIEfOb?format=jpg&name=small

  Masakra – która trwała 5 godzin i obejmowała dwa oddziały piechoty morskiej – została natychmiast poddana tuszowaniu. Marines zrzucili martwe ciała do szpitala, twierdząc, że zginęli w przydrożnym bombardowaniu.

  Dr Wahid ze szpitala Haditha powiedział, że „w żadnym z ciał nie było organów pociętych odłamkami”, ale zamiast tego „ofiarom strzelano w głowę i klatkę piersiową z bliskiej odległości”. Jednak Stany Zjednoczone wydały fałszywe oświadczenie, że cywile zginęli w bombardowaniu przydrożnym.

  W marcu 2006 roku, kiedy zarzuty masakry po raz pierwszy pojawiły się w amerykańskich mediach, Stany Zjednoczone Marines odrzucili roszczenia jako propagandę powstańczą.

  Masakra zostałaby skutecznie zatuszowana, gdyby nie iracki student i aktywista dziennikarz o nazwisku Taher Thabet al-Hadithi. Taher nakręcił wideo dzień po pokazaniu zakrwawionych i podziurawionych kulami domów, w których doszło do masakry.

  12-letnia Safa Younis pojawia się na wideo, mówiąc, że była w jednym z trzech domów, do których wkroczyli żołnierze i bezkrytycznie zabijali członków rodziny. „Zapukali do naszych drzwi wejściowych, a mój ojciec poszedł je otworzyć. Zastrzelili go zza drzwi, .
  .https://pbs.twimg.com/media/EnOEDqbWMAICVrm?format=jpg&name=small

  „Wtedy pojawił się jeden amerykański żołnierz i strzelił do nas wszystkich. Safa przeżyła tylko dzięki rozlewającej się na nią krwi matki, sprawiając, że wyglądała na martwą, kiedy upadała bezwładnie i zemdlała.
  .https://pbs.twimg.com/card_img/1328151260785123328/p7ACK7BR?format=jpg&name=small

  Junkyard Gives Up Secret Accounts of Massacre in Iraq
  .https://www.nytimes.com/2011/12/15/world/middleeast/united-states-marines-haditha-interviews-found-in-iraq-junkyard.html

  W domu było 8 ciał, w tym 5 rodzeństwa Safy w wieku od 2 do 14 lat. W innym domu zabito 7 osób, w tym dziecko i jego 70-letni dziadek. Czterech braci w wieku od 41 do 24 lat zmarło w trzecim domu. Naoczni świadkowie powiedzieli, że zostali wtłoczeni do szafy i rozstrzelani.

  Aws Fahmi, mieszkaniec Haditha, który powiedział, że obserwował i słuchał ze swojego domu, jak marines chodzili od domu do domu, zabijając, przypomniał sobie, jak jego sąsiad po drugiej stronie ulicy, Younis Salim Khafif, błagał po angielsku o swoje życie i życie członków jego rodziny.

  „Słyszałem, jak Younis rozmawiał z Amerykanami, mówiąc:„ Jestem przyjacielem. Jestem dobry ”- powiedział Fahmi. „Ale zabili go, jego żonę i córki”.

  Marines ciskali granaty do pokoi, a następnie strzelali do dzieci próbujących się ukryć. Sąsiedzi i osoby, które przeżyły, opisują przerażające wspomnienie, gdy cztery małe dziewczynki umierają z krzykiem w swoich domach.

  Pozostałości 24 spoczywają dziś na cmentarzu zwanym Cmentarzem Męczenników. „Demokracja dokonała zamachu na rodzinę, która tu była” – głosiło napisane na jednym z domów rodziny.

  Po masakrze przywódcy skarżyli się, że marines zapłacili niewielkie odszkodowanie w wysokości zaledwie 1500 dolarów za każdego z 15 mężczyzn, kobiet i dzieci zabitych w pierwszych dwóch domach. Ale 14 innych nie otrzymało odszkodowania.

  Kiedy mieszkańcy dowiedzieli się, że żaden z Marines nie został uznany winnym masakry, wielu było oburzonych, ale inni nigdy nie mieli nadziei na sprawiedliwość.

  Iracki pracownik pracujący nad tą sprawą powiedział: „Wyrok będzie podobny do wyroku dla kogoś, kto zabił psa w Stanach Zjednoczonych, ponieważ Irakijczycy stali się jak psy w oczach Amerykanów”.

  Youssef Ayid, który stracił czterech braci podczas masakry, powiedział: „Przykro nam, że przestępcy wymykają się sprawiedliwości”. Khalid Salman, prawnik ofiar, powiedział: „To jest atak na ludzkość”.

  "
 • @Oscar 09:12:46
  a taki Kaddafi którego mafia niesłusznie oskarżyła o zamach nad Lockerbe
  musiał zapłacić po kilkadziesiąt milionów za każdego zabitego w tej katastrofie..
  A cena powinna być identyczna.. we wszystkich przypadkach świadomego mordowania ludzi.

  Na tym tle długi USA są duuuużo wyższe niż się podaje.
  a przyjdzie je zapłacić po wojnie domowej w USA ...
  najpewniej poprzez nacjonalizacje geszeftów mafii na świecie (koncerny amerykański i nie tylko)
 • @Pedant 17:45:40
  "....frakcja Bidena to idealiści żyjący w przeszłości."
  Dokładniej- utopiści a frakcja Trumpa to dystopiści.
 • @Anna-PK 21:28:26
  "Moskwa i Pekin mogą nie być sojusznikami, ale mają wspólny cel, jakim jest zmniejszenie międzynarodowej roli Ameryki i prawdopodobnie będą współpracować, aby zniszczyć Waszyngton."

  Obama inicjując Trójmorze uniemożliwił tworzeniu niemiecko rosyjskiej EURAZJI i skazał Rosję na chińską presję(chyba nie ma wątpliwości kto w tym duecie może kogo "połknąć" ?)
  Chińczycy zapowiadają, ze do 2060 roku odbiorą Rosji terytoria, które utracili na rzecz Rosji.
  Chodzi o podział EURAZJI pomiędzy Chiny i USA na linii zasięgu terytorialnego I-szej Rzeczypospolitej z Księstwem Moskiewskim jako kondomunium amerykańsko chińskie.
  Chodzi o skruszenie Rosji i zmuszenie do powrotu do gry w strefie interesów USA(powrotu do II-go etapu polityki resetu, której ofertę Putin odrzucił w 2013 roku.
 • @35stan 12:02:21 Gdzie Chińczycy to wszystko zapowiadają? źródło?
  //Chińczycy zapowiadają, ze do 2060 roku odbiorą Rosji terytoria, które utracili na rzecz Rosji.
  Chodzi o podział EURAZJI pomiędzy Chiny i USA na linii zasięgu terytorialnego I-szej Rzeczypospolitej z Księstwem Moskiewskim jako kondomunium amerykańsko chińskie.//
 • @Oscar 09:12:46 To straszne, ale były sygnały o takich rzeczach.
  Szczególnie okrutni byli żołnierze z wojsk najemnych. Szli i zabijali wszystkich po drodze, na ulicy itp. W Afganistanie też to samo.
  Stąd właśnie zrodzili się ISIS , jako opór przeciwko okupacji, a obecnie są tym zamachy terrorystyczne.
 • @35stan 12:02:21 Ja nie zajmuję się tym co będzie w odległej
  przyszłości, kiedy nas już też nie będzie. To jest wróżenie z fusów.

  Jeszcze dwa lata temu nikt nie wiedział, że będzie COVID-19 i nikt o tym nie pisał. Nikt nie wiedział jak to np. wpłynie na bieżącą politykę świata. A dzisiaj już wiemy, że jest głęboka recesja i nie jest jasne jak i kiedy to się skończy.
  Co do tego Trójmorza, to jak ono może istnieć w ramach Unii Europejskiej? To jest fantazja. Wszędzie w Europie są inwestycje niemieckie, to Niemcy są w tym Trójmorzu, czy nie? Orban jest jednym z ważniejszych rozgrywających w Brukseli, a nawet gra z Moskwą, ale nie ma nic na temat Orbana w Trójmorzu. Ja nie wiem jak poważnie można na ten temat Trójmorza pisać.
 • @Anna-PK 16:00:09
  To takie ..banderowskie.. prawda..
  a jedni i drudzy to sojusznicy solidaruchów..
  pytanie czym są solidaruchy ..jest chyba retoryczne.
  na razie na szczęście tylko potencjalnie...ale ich nadzorcy i sojusznicy to już krwawe bandziory.

  Pokaż mi swoich przyjaciół a powiem ci kim jesteś.
  jak powiedziałem... to czysta logika żadnych manipulacji.
 • @Oscar 16:41:17 To jest gorzej niż banderowcy.
  //To takie ..banderowskie.. prawda..//
  Jeżeli chodzi o banderowców, to była jakaś historia wzajemnej nienawiści w przeszłości, ale jeżeli chodzi o Irak, to ci ludzie nikomu nic w Europie czy Ameryce nie zrobili.
 • @35stan 12:02:21
  "Chińczycy zapowiadają, ze do 2060 roku odbiorą Rosji terytoria, które utracili na rzecz Rosji."

  Zapowiadali to Panu we śnie, czy na jawie?
 • @Anna-PK 16:48:55
  Nie masz pojęcia jak bandyci nienawidzą swoich ofiar które ograbiają i mordują ... ta sztuczna ale prawdziwa i realna nienawiść zagłusza ich sumienia... tak to jest że nawet bandyci (nie wszyscy) chcą pozorów że czynią dobrze (oni mają np ropę a ja nie to niesprawiedliwe ..tak nie może być trzeba tych sk..synów wyprostować, zdemokratyzować.. ale najpierw odczłowieczyć bo mordowanie było łatwiejsze).
  Ci pomniejsi bez[pośredni wykonawcy to albo pożyteczni idioci wierzący w propagandę globalnych bandytów ale najczęściej najemnicy którzy za pieniądze i inne korzyści (grabież, gwałty, poczucie władzy absolutnej) zamordują każdego.
 • @Anna-PK 02:30:05
  Częściej to byłoby gdybym czytał każdy wpis dwa razy!

OSTATNIE POSTY

więcej
 • ŚWIAT

  Między Wschodem a Zachodem

  Polityka USA budowniczego światowej demokracji, znalazły się w demokratycznym kryzysie. Ostatnie i nawet te poprzednie wybory wzbudzają wątpliwości wśród amerykańskiego społeczeństwa i powodują tlenie się nieufności do amerykańskich władz. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  "Wszystko płynie..."

  Wkład do dyskusji p. Wojtasa. Historia świata nakłada się warstwami, jedna warstwa na drugą, zmnieniają się też ludzie; umierają stare pokolenia i rodzą się nowe. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Wierszowanie

  Aby było bardziej miło, aby lepiej nam się żyło, drodzy Panowie, drogie Panie, zaczynamy rymowanie. (Tekst nikomu jest nieznany, tylko wczoraj napisany) czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031